Orchidea

15.05.2021
Orchidey sa na Zemi vyskytujú už okolo 100 miliónov rokov a od 18. storočia sa tešia veľkej obľube ako izbové rastliny. Istotne k tomu prispieva najmä to, že ich bohato kvitnúce stonky tešia oči aj niekoľko mesiacov. Orchidey je možné pestovať v rôznych podmienkach, pretože v prírode sa vyskytujú od trópov okolo rovníka cez mierne pásmo až po arktickú tundru.

A vedeli ste že Orchideí je na svete 25 až 30 000 druhov? Tu sú niektoré zaujímavosti o týchto nádherných kvetoch.

-Všetky voľne žijúce druhy orchideí sú chránené Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

-Vo voľnej prírode rastú orchidey prichytené v korunách stromov a na iných rastlinách epifyticky, čo znamená, že rastú vo vzduchu a neparazitujú.

-V roku 2007 sa na území Dominikánskej republiky našla fosílna orchidea, ktorá bola zaliata v živici. Veci odhadli jej vek na 15 až 20 miliónov rokov.

-Rastliny orchideí môžu žiť až 100 rokov.

-Vanilka, ktorá patrí k jednému z najdrahších korení a bez ktorej by si len ťažko predstaviť niektoré cukrovinky a koláče je plodom orchidei Vanilla planifolia. Najväčšie plantáže s touto rastlinou sa nachádzajú na Madagaskare.

-V Európe sa vyprodukuje ročne takmer 100 - miliónov kvitnúcich rastlín.

-V Austrálii existuje aj orchidea, ktorá rastie pod zemou. Ide o druh Rhizanthella. Žije v symbióze s mykoríznou hubou Thanatephous gardner pri koreňoch kra melaleuka (Melaleuca uncinata). O miestach, kde sa tieto rastliny vyskytujú sa nehovorí, aby boli chránené pred verejnosťou, keďže sú skutočne unikátne a vzácne.

-Niektoré druhy orchideí kvitnú len niekoľko hodín. Niektoré dokonca aj pol roka. Holandskí botanici však objavili na území Papuy-Novej Guiney zaujímavú orchideu, ktorá kvitne iba v noci. Ak by ste ju mali doma a tento čas by ste prespali, tak máte smolu, pretože kvitne iba jednu noc. Tento netypický druh sa nazýva Bulbophyllum nocturnum.

                           Pestovanie.
Sú orchidey náročné na pestovanie? Mnohé z nich sú naozaj náročné aj pre skúsených pestovateľov, no existujú desiatky druhov a hybridov, ktoré budú hravo prosperovať aj na okennom parapete začiatočníkov. Medzi druhy orchideí, ktoré nie sú náročné na pestovanie patria lišajovce (phalaenopsis), črievičkovce (paphiopedilum), orchidey katleja (cattleya), oncídium, orchidey dendrobium a mnohé iné. Pri pestovaní orchideí sa snažíme vytvoriť podmienky podobné tým, ktoré majú tieto rastliny aj v ich prirodzenom prostredí. Rôzne druhy orchideí majú rôzne nároky na svetlo, no v každom prípade by malo ísť o nepriame svetlo (priame slnko by orchideu spálilo). V prípade nedostatku svetla sa listy orchideí sfarbia viac do tmavo zelena a naopak v prípade nadbytku slnka majú tendenciu žltnúť a na povrchu listov sa môžu objaviť červené bodky. Väčšina orchideí pestovaná v domácich podmienkach bude prosperovať pri denných teplotách od 20 do 30 °C, ktoré cez noc ideálne poklesnú o cca 7 °C. Orchideám vyhovuje tiež vysoká vlhkosť vzduchu (60 - 80%), ktorú môžeme zabezpečiť zvlhčovačmi, prípadne pravidelným poprašovaním orchidey vodou (najmä v zimných mesiacoch). Substrát na orchidey musí v prvom rade zabezpečiť dokonalú cirkuláciu vzduchu a okamžitý odtok prebytočnej vody od koreňov rastliny. Substrát by tiež mal plniť úlohu opory pre orchideu. Ideálnym substrátom pre orchidey sú kúsky kôry ihličnanov. Pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu je dôležitý aj správny kvetináč na orchideu, ktorý by mal mať extra otvory v spodnej časti. Priesvitné plastové kvetináče sú ideálnou voľbou pri pestovaní orchideí. Bez dostatočnej cirkulácie vzduchu v koreňovej sústave sa totižto orchidea zadusí a zahynie. Prebytočná voda musí preto vždy úplne odtiecť a nemala by zostať v kontakte s koreňmi. Medzi jednotlivými zálievkami by mal mať substrát čas preschnúť, čo pre väčšinu orchideí znamená polievanie raz týždenne. V domácich podmienkach orchidea získava zo substrátu len minimum živín, takže ich je potrebné rastline dodávať formou hnojiva. Na hnojenie orchideí je vhodné tekuté hnojivo, aplikované cca. raz mesačne počas obdobia aktívneho rastu orchidey.  


zdroj:záhradkár.sk,urobsisam.sk,chovatelhospodar.sk, wikipedia.foto:pixabay.